یک محقق به دلیل انتقاد از گوگل از کار خود برکنار شد

  • توسط امیر قلیزاده
  • یکشنبه , ۱۹ شهریور ۱۳۹۶
  • 182 بازدید
  • 0
گوگل

‏Barry Lynn سالهاى زیادى را صرف مطالعه رشد قدرت تکنولوژى هاى عظیمى مثل گوگل کرده، و این سوال را مطرح کرده که آیا اینها مونوپولى بشمار می آیند یا نه؟

جواب این سوال از نظر او مثبت است.

هر ثانیه از هر روز گوگل ۴٠،٠٠٠ جستجو را مدیریت می کند.

روزانه حدودا ٣.۵ ملیارد سوال معادل ١.٢تریلیون سوال در سال.

مطلب مرتبط: حالا دیگر ۵۷ درصد ترافیک اینترنت مربوط به اسمارت فون ها و تبلت هاست

اما سوالى هست که گویا گوگل مایل به پاسخ دادن به آن نیست:

آیا گوگل یک مونوپولى است؟

‏Barry Lynn که تا همین هفته یک مقام ارشد در اتاق فکر واشنگتن،  New America Foundation بود؛ سالیانى را صرف مطالعه رشد تکنولوژى هاى بزرگى چون گوگل و فیس بوک کرده است.

وى معتقد است پاسخ مثبتش به این سوال بحث برانگیز شده و باعث از دست دادن شغلش شد.

آیا گوگل یک مونوپولی است

این هفته Lynn و تیم اش بعد از اینکه New york times ایمیل هایى از سمت گوگل مبتنى بر عدم خوشنودی شان از تحقیقات وى منتشر کرد، از New America اخراج شد.

این غول تکنولوژى به همراه سردفتر اجرایى اش Eric Schmidt از سال ١٩٩٩ تا بحال ٢١ ملیون دلار به New America کمک مالی کرده اند.

Schmidtبراى سالها عضو هیئت مدیره این موسسه بوده و اتاق کنفرانس شرکت، “لابراتوار ایده هاى Eric Schmidt” نام داشته است.

مطلب مرتبط: لو رفتن جزئیات مشخصاتی پیکسل ۲ گوگل

Lynn در گفتگو با The Guardian گفت : ” من ١۵ سال است که اینجا هستم. همه چیز تا ١۴ سال مرتب بود، که در سال آخر مشکلاتى پیش آمد. با توجه به مدارک موجود، تمام این فشار ها و مشکلات از سوى گوگل هستند.

 

“هر روز شاهد هستیم که مردم به قدرت گوگل و فیس بوک و آمازون پى مى برند. ما مردم باید از طریق دولت، قدرت این شرکتها را بررسى کنیم.

“تعداد اعضاى کنگره و بیزینس هایى که معتقدند در باره این شرکتهاى عظیم و عملکردشان باید کارى صورت بگیرد به سرعت رو به افزایش است.

“گوگل مدت زیادى از این موقعیت استفاده کرده است. ولى در این حین که این تکنولوژى ها افزایش می یابد، غول هاى صنعتى همچون Amazon، Google, و Facebook موضوع اصلى بررسى هاى موشکافانه از سوى دولت ها و آکادمى ها بوده اند.

‏Lynn که مدیر بخش نوآورى ها در New America بوده، گفته که مشکلات او از ماه ژوئن ، که اتحادیه اروپا گوگل را ٢.۴٢ میلیارد دلار به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین ضد تراست و سو استفاده از تسلط بازارى، جریمه کرد، شروع شده.

‏Lynn در یک یادداشت این رویکرد را تحسین کرد و قانون گذاران آمریکا را به “پیشروى در این امر مهم” دعوت نمود.

این یادداشت به شدت سابقه ى حرفه اى ١۵ ساله او در New America را تحت تأثیر قرار داد.

مدیر اجریى New America، Anne Marie در بیانیه اى این ادعا را ” کاملا اشتباه ” اعلام کرده و Lynn را به “عدم رعایت استانداردها و عدم پیروى از قوانین New America ” محکوم کرد.

گوگل اظهار کرد مقصر دانستن این شرکت برای اتخاذ چنین تصمیمی از سوی New America “به هیچ وجه منصفانه نیست.”

یک سخنگوى گوگل، طى ایمیلى بیان کرد : “می توان گفت که سطح سرمایه گذارى هایمان در ٢٠١٧ در نتیجه یادداشت منتشر شده در ژوئن تغییرى نکرده، و Eric Schmidt هرگز تهدید به قطع تزریق سرمایه نکرده است. ”

قدرت گوگل

اما براى Lynn و دیگران، این مسئله موضوعى مهم تر از یک منازعه درون-دفترى و اختلاف بین چند سیاست بود.

این مسئله تهدیدى علیه تحقیقات مستقل شرکت، در عنفوان افزایش قدرت شرکتهایى چون گوگل بود.

پیشنهاد مطالعه: گوگل به دنبال خرید بخش تلفن هوشمند HTC

Lynn به روزنامه Guardian گفت :”همه چیز از تابستان سال قبل شروع به فروپاشى کرد” بازارهاى آزاد شروع به همکارى با سناتور Elizabeth Warren در راستاى آمادگى وى براى سخنرانى او در مورد مونوپولى هاى آمریکا و اتخاذ تصمیمات در مورد آنها کردند.

‏Warren هشدار داد “گوگل، آمازون و فیس بوک پلتفرم هایی بودند که می توانستند واقعا به رقابت بپردازند.

هرکه طرفدار بازار است الزاماً می داند که رقابت، شرط اصلى است.

اما امروزه در آمریکا، رقابت در حال از بین رفتن است.

“تثبیت و تمرکز” در هر بخش در حال رشد است. تمرکز بازارهاى ما ، اقتصاد و دموکراسى ما را تهدید می کند.”

قبل از هر اقدامی، مدیر اجرایی New America، به Lynn یک ایمیل می فرستد که محتوای آن توسط نیویورک تایمز منتشر شد. در آن نامه آمده که: “ما در حال گسترش ارتباطمان با گوگل در یک سری زمینه های کلیدی هستیم. در نظر داشته باشید چگونه جذب سرمایه گذاری را برای دیگران به خطر می اندازید.”

اندکى پس از انتشار مقاله New York Times در اواخر این هفته، Lynn و تیمش اخراج شدند.

پیشنهاد مطالعه: سانسور اینترنت از دیدگاه گاردین؛ امری ضروری اما دشوار

Lynn بیان کرد “می توانند هرچه می خواهند بگویند. ما یک سرى کارشناس داشتیم ، و سیاست و عادت New America ،اعتماد به این کارسناسان بود.”

‏Lynn گفت معتقد است که رفتار گوگل به دو دلیل تغییر کرد. اولاً، بازارهاى آزاد بین سیاست گذاران و مجریان قانون ارزش بیشتری پیدا کرد.

ثانیاً، قانون گذاران، بخصوص در اروپا، در این زمینه هرچه بیشتر دست به کار شدند.

‏Lynn همچنین در ادامه افزود :”گوگل یک تیم پیچیده از افراد دارد. آنها مى دانند پولشان را چطور خرج کنند و نفوذشان را در راههاى دلخواه شان اعمال کنند. در مورد محققان، خطر این است که تحقیقات در مورد گوگل، عموماً در مورد پلتفرم مونوپولى، به صلاح جامعه آمریکایى نباید صورت پذیرد.”

‏Marshall Steinbaum رئیس تحقیقات و کارمند موسسه Roosevelt، این مسئله را تأیید می کند. او می گوید : “از طرفى اتفاق افتادن چنین قضیه ای بسیار شوکه کننده است، اما قدرت بازارى چنین کمپانى هایى نیز غیر قابل انکار هستند.

“این امر، مشکلى بزرگ در سیاست هاى تحصیلات عالیه است. با توجه به بودجه های رو به کاهش ایالت ها و مراکز فدرال، تحقیقات مستقل در شرکتها حائز اهمیت بیشترى شده.” و همین می تواند موجب یک سری مشکلات شود.

فشار برای تغییر در حال افزایش است.

Luigi Zingalesm، پروفسورى در دانشگاه شیکاگو اخیراً به فایننشال تایمز گفته که او و دیگران معتقدند قوانین ضد تراست باید در جهت محدود کردن قدرت سیاسى پیش رود، و این موضوع در مقالۀ فایننشال تایمز با عنوان “قابلیت شرکت هاى ثروتمند و مردم ساکن مناطق ساحلی در کنترل هر کس و هرچیز” منتشر شده.

‏Lynn موسسه ای مجزا تحت عنوان Open Markets Initiative تاسیس کرده و در پی ایجاد اتاق فکری جدید است.

او گفت امیدوار است که گروه جدیدش پلتفرم تازه اى را بمنظور انجام تحقیقات  مستقل در مورد قدرت کمپانى هایى مثل گوگل و فیس بوک ارائه کند.

مطلب پیشنهادی: پیشنهاد چند میلیارد دلاری گوگل به اپل
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

تازه های طراحی سایت

بهینه سازی وبسایت

دانستی های سایت