یک نکته مهم در سئو و طراحی سایت که می دانید ولی عمل نمی کنید !

  • توسط ذاکری
  • چهارشنبه , ۱۲ مهر ۱۳۹۶
  • 643 بازدید
  • 1
طراحی سایت

بحث طراحی سایت و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یک بحث بسیار پیچیده برای وب مسترهای ایرانی است که گاها چنان این مساله را دشوار و پیچیده می بینند که اصل قضیه یعنی راه اندازی سایتشان را فراموش می کنند. گاهی وب مسترها به قدری روی کدهای h1 و h2 و…. کار می کنند و بر روی لینک سازی ها داخلی و خارجی فعالیت می کنند و از خود گوگل نیز جلو میزنند و بعضا از خود گوگل نیز ایراد سئویی می گیرند !

در طراحی سایت نیز صرفا به این فکر می کنند که چه کار کنند گوگل به راحتی ایندکس کند و در گوگل رتبه بگیرند و بتوانند به رتبه ها و صفحات بهترین برسند اما در این بین فراموش می کنند که هدف اصلی از طراحی و راه اندازی سایت و همه هزینه هایی که برای خرید هاست و ثبت دامنه و …. انجام داده اند برای مخاطب و مشتری آنها بوده و گوگل صرفا یک ابزار واسط بین این مسائل می باشد.

از طرفی گوگل در یکسال اخیر نشان داده که قواعد و قوانینی که برای سئو دارد تا زمانی قابل اجرا می باشد و اولویت دارد که کاربران آن سایت و گوگل رضایت داشته باشند. یعنی اگر شما سایتی راه اندازی کردید و تمام قواعد مربوط به بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا همان سئو را انجام دادید و در رتبه یک نتایج گوگل در کلمه دلخواهتان قرار گرفتید ، اگر تعداد قابل توجهی از کاربران پس از کلیک بر روی لینک شما به سرعت از سایت شما خارج شوند این رفتار برای گوگل یک سیگنال بزرگ ارسال می کند که این سایت محتوای مناسبی برای کاربران ندارد و همه قواعد را به صورت مصنوعی اجرا کرده است !

شاید بپرسید چگونه این موارد را متوجه می شود که بسیار ساده است ، آمار استفاده کننده از مرورگر محبوب کروم را ببینید ! کافی است کاربری با استفاده از این مرورگر سرچ کرده و همه اتفاقات گفته شده در بالا رخ دهد که همه این موارد برای گوگل قابل دسترسی می باشد. پس گمان نکنید که صرف ورود کاربر به سایت شما شروع یک بیزینس تمام نشدنی و پردرآمد خواهد بود بلکه چشمان تیز گوگل منتظر اشتباه شماست تا سریعا شما را جریمه کند.

رنگها در طراحی وب سایت طراحی سایت

برای رضایت گوگل و کاربرانش چه کار کنیم؟

گوگل یک اصل اساسی دارد و آن این است که هر سایتی که کاربر از آن خوشش بیاید ، گوگل نیز به آن اهمیت خواهد داد. به بیان دیگر باید گفت که سایتی که توسط کاربران دنبال می شود حتی اگر قواعد سئو گوگل را نیز رعایت نکرده باشد مورد توجه گوگل قرار میگیرد. البته اینطور نیست که شما از ابتدا به این فکر کنید و از همان ابتدا منتظر اقبال گوگل باشید ، بلکه در مرور زمان و با توجه به رفتار کاربران گوگل متوجه این موضوع می شود. برای اثبات این موضوع نیز بسیار دیده اید سایتهایی با ساده ترین حالت ممکن و با اشکالات ظاهری قواعد سئو توانسته در بعضی از کلمات رتبه اول گوگل باشد که تعجب شما را نیز برانگیخته است.

پس نکته ای که باید توجه کنید این است که شما به جای اینکه همه فکر و توجهتان را برای قواعد سئو و مناسب سازی برای گوگل بگذارید ، فکر خود را برای ارائه یک محتوای مناسب برای کاربران بگذارید و همین مورد به خودی خود باعث جلب توجه گوگل می شود. حتما جمله “محتوا پادشاه است ” را شنیده اید ، پس شما با ابزار محتوا پادشاهی کنید و بیزینس خود را رونق دهید.

طراحی سایت

همین طور در طراحی سایت سعی کنید که ابتدا به راحتی کاربران فکر کنید و بهترین مکان های سایت را برای محتوا قرار دهید و سبک سازی لود سایت و دیگر مواردی که به بهبود رضایت کاربر کمک می کند توجه نمایید. توجه کنید که شما فقط ۳ ثانیه فرصت دارید تا در نگاه اول کاربر را راضی کنید که در سایت شما بماند و مطالب شما را بخواند. پس سایت خود را طوری طراحی نکنید که کاربر برای پیدا کردن محتوای مورد نظرش وقت زیادی بگذارد. شما ابتدا باید سعی کنید وی را برای دیدن و خواندن محتوایی که برایش به سایت شما آمده ، راضی کنید و سپس با پیوندهای مرتبط به آن موضوع و محتوا وی را در سایت نگه دارید.

این نکته را بدانید که مشاهده ۱۰ صفحه از سایت شما توسط یک نفر که از گوگل وارد سایت شما شده است ارزشمندتر از  چند نفری است که از گوگل وارد شوند و فقط یک مطلب را بخوانند. شما باید سعی کنید با ترفندهای ظاهری و محتوایی کاربران را در سایت نگه داشته و آنها را به سمت دیگر مطالب سوق دهید. نکاتی همچون عدم انتشار مطالب کوتاه که باعث می شود کاربران سریع از سایت شما خارج شوند را رعایت کنید.

در آخر باید اینطور جمع بندی کنیم که وب مسترهای عزیز ایرانی باید بدانند که اولویت شما در مدیریت و راه اندازی سایت ابتدا باید کاربر باشد. شما اگر بتوانید کاربرتان را راضی نگه دارید می توانید با حداقل کارهای مربوط به سئو بهترین نتایج را بگیرید و همیشه در صدر جستجوهای گوگل باشید. اما اگر تمامی قواعد مربوط به سئو را عملی کنید ولی محتوای به دردبخوری به کاربر ارائه ندهید قطعا محکوم به شکست هستید چرا که  حتی اگر گوگل به این موضوع اهمیتی قائل نشود ، قطعا شما به هدفتان از راه اندازی این کسب و کار اینترنتی نخواهید رسید.

گوگل نیز دیگر مثل سالهای قبل که با ترفندهای مختلف میشد فریبش داد و وب فارسی پر بود از اسپمر هایی که فی الواقع آبروی وب و وب مسترهای ایرانی را می بردند ، فریب نمی خورد و بیشتر از قبل وب فارسی را شناخته که البته این نیز به طور کل قطعی نشده است و گوگل اشکالات زیادی در وب فارسی دارد ولی قطعا شما نیز تایید می کنید پیشرفت های این ابزار دوست داشتنی اینترنتی بسیار قابل ملاحظه بوده و نمی توان منکر این پیشرفت ها شد.

متخصصین بخش طراحی سایت و سئو چیتاسافت آمادگی دارند که سوالات شما را در زمینه طراحی سایت و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر پاسخ دهند. اگر سوالی یا اشکالی در این زمینه داشتید و یا مشاوره ای برای پروژه خود نیاز داشتیدخوشحال می شویم به صورت رایگان با شما هم صحبت شویم تا بتوانیم در بهبود روند حرکت وب فارسی قدمی برداشته باشیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

1 نظر در حال حاضر

  1. ممنون خیلی خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

تازه های طراحی سایت

بهینه سازی وبسایت

دانستی های سایت