۱۲ مورد از معیارهای مهم سئو که برای موفقیت باید آنها را بررسی کنید ( بخش دوم )

  • توسط علی دربان
  • دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
  • 411 بازدید
  • 0
معیارهای مهم سئو و نرخ بازگشت Bounce Rate

در بخش اول این مقاله ، ما به بررسی یکی از معیارهای مهم سئو یعنی بازدید طبیعی ( Organic Traffic ) پرداختیم . بررسی بازدید طبیعی سایت میتواند به شما نشان دهد که در چه مواردی سایت شما نیاز به بهینه سازی دارد و به شما کمک میکند که نقاط ضعف خودتان را شناسایی کنید . در ادامه این مقاله ، ما به ارائه توضیح در مورد سایر معیارهای مهم سئو می پردازیم .

معیارهای مهم سئو و نرخ بازگشت Bounce Rate

۲ – نرخ بازگشت طبیعی ( Organic Bounce Rate )

نرخ بازگشت یا bounce rate به شما نشان میدهد که چند نفر از بازدیدکنندگان سایت شما  تنها بعد از مشاهده یک صفحه از سایت شما ، از آن خارج شده اند . این مورد بر اساس درصدی از بازدیدکنندگان بیان میشود که هر چقدر عدد کمتری را نشان دهد ، بهتر است .

اگر شما میبینید که نرخ بازگشت زیادی دارید ، مفهومش این است که باید کارهایی روی سایت خودتان انجام دهید که بتوانید به وسیله آنها ، کاربران را درون سایت خودتان نگه دارید . برای مثال ، میتوانید لینک های مطالب مرتبط یا بخش محبوب ترین مطالب سایت خودتان را در سایدبار سمت راست به نمایش بگذارید .

نمایش بر اساس صفحه فرود ( Landing Page )

شما باید نرخ بازگشت را بر اساس صفحه فرود بررسی کنید . به این شکل شما قادر خواهید بود که ببینید کدام صفحات باعث فراری دادن بازدید کنندگان سایت میشوند و کدام صفحات آنها را نگه می دارند .

اگر یک صفحه فرود دارای نرخ بازگشت بالایی می باشد ، ممکن است نشان دهنده آن باشد که محتوای داخل صفحه آن چیزی نبوده است که کاربر در موتورهای جست و جو به دنبال آن بوده است . نرخ بازگشت بالا ممکن است نشان دهنده این موضوع نیز باشد که کاربران آنچه را که به دنبالش بوده اند به سرعت پیدا کرده اند و سایت را ترک کرده اند . بنابراین باید در بررسی آنها بسیار با دقت عمل کنید .

۳ – نرخ تبدیل طبیعی از معیارهای مهم سئو ( Organic Conversion Rate )

شما باید توجه داشته باشید که ترافیک ارگانیک فقط باعث ورود مخاطبان به سایت شما میشود و به آن معنا نیست که شما فروشی داشته اید . به همین دلیل است که شما باید یکی دیگر از معیارهای مهم سئو یعنی نرخ تبدیل را نیز بررسی کنید .

شما باید نرخ تبدیل مجموع را برای بازدید ارگانیک خودتان بررسی کنید . بدین شکل شما قادر خواهید بود متوجه شوید که چقدر در رفع نیاز های کاربرانی که از نتایج جست و جو وارد سایت شما شده اند ، موفق عمل کرده اید . اگرچه شما باید نرخ تبدیل را ابعاد مختلف نیز بررسی کنید تا متوجه شوید که چه فاکتورهایی در حال اثرگذاری روی آن هستند .

نمایش بر اساس صفحه فرود ( Landing Page )

حتما دلتان میخواهد که نرخ تبدیل را بر اساس صفحه فرود بررسی کنید . چرا ؟ چون نرخ های تبدیل معمولا روی یک صفحه خاص رخ میدهند یا از دست میروند . اگر شما بتوانید یک صفحه را پیدا کنید که نرخ تبدیل بالاتری نسبت به صفحه دیگر داشته باشد ، میتوانید بدانید که تلاش های بازاریابی شما برای صفحه ای با نرخ تبدیل کمتر اثرگذار نبوده است و نیاز است منابع خود را به طور بهتری سرمایه گذاری کنید .

نمایش بر اساس موقعیت مکانی ( Location )

اگر شما نرخ تبدیل برای بازدید های ارگانیک را بر اساس موقعیت های جغرافیایی رد یابی کنید ، متوجه میشوید که محصولات و خدمات شما ، مورد پسند مردم حاضر در مناطقی خاص قرار میگیرد . اگر شما متوجه شدید که محصولات شما در یک منطقه بیشتر فروش میرود ، باید مباحث پایه ای بازاریابی را دنبال کنید و هزینه بیشتری را برای تبلیغات در آن مناطق در نظر بگیرید .

نمایش بر اساس دستگاه های استفاده شده ( Device )

امروزه تقریبا غیر ممکن است که بدون برنامه ریزی برای کاربران موبایلی ، سایتی به موفقیت دست پیدا کند . شما برای اینکه متوجه شوید نسخه موبایل سایت شما چقدر در جذب خریداران موفق بوده است ، باید نرخ تبدیل برای بازدید طبیعی را بر اساس دستگاه ها نیز بررسی کنید .

اگر شما متوجه شوید که نرخ های تبدیل برای نسخه دسکتاپ بسیار بیشتر از نسخه های موبایلی می باشد ، مفهومش آن خواهد بود که سایت شما به درستی برای نسخه موبایل بهینه سازی نشده است . در این حالت شما باید آزمایش هایی را انجام دهید و به تیم طراحی سایت خودتان خبر دهید تا آنها تجربه کاربری برای مخاطبان موبایلی را بهبود ببخشند .

 

نمایش بر اساس مرورگر ( Browser )

کار شما برای بررسی معیارهای مهم سئو بسیار راحت تر میشد اگر همه بازدیدکنندگان از یک مرورگر اینترنتی مشخص استفاده میکردند ولی متاسفانه این اتفاق رخ نخواهد داد .

به همین دلیل شما باید نرخ تبدیل برای بازدیدهای طبیعی را بر اساس مرورگر ها نیز بررسی کنید .

اگر شما به این نتیجه رسیدید که بازدیدکنندگان یک مرورگر نرخ تبدیل بیشتری نسبت به سایر مرورگرها دارند ، مفهومش این خواهد بود که سایت شما فقط در همان مرورگر به خوبی باز میشود و با سایر مرورگرها سازگار نمی باشد . در این حالت شما باید با تیم طراحی سایت و برنامه نویسی آن تماس بگیرید و از آنها بخواهید که بررسی کنند که سایت شما در تمامی مرورگر ها به درستی عمل کند و با همه آنها سازگار باشد .

من اخیرا با یک مشتری کار کردم و متوجه شدم که سایت او در گوشی های Samsung Galaxy فعالیت نمیکند . وقتی که ما این مشکل را رفع کردیم ، درآمد ماهانه آنها حدود ۵۰,۰۰۰ دلار افزایش یافت .

اگر شما نیاز به یک طراحی سایت سازگار با تمامی مرورگر ها دارید ، پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات طراحی سایت چیتاسافت می باشد .

این مطلب ادامه خواهد داشت . منتظر ادامه این مطلب باشید …

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

تازه های طراحی سایت

بهینه سازی وبسایت

دانستی های سایت