بهینه سازی سایت برای موبایل ، رقابتی مهم برای کسب رتبه ! ( بخش سوم )

  • توسط علی دربان
  • شنبه , ۲۲ مهر ۱۳۹۶
  • 459 بازدید
  • 0
بهینه سازی سایت برای موبایل ابزار Page Speed

در بخش دوم این مقاله ، ما با برخی از روش های بهینه سازی سایت برای موبایل آشنا شدیم و دانستیم که میتوانیم با استفاده از ” میز کار جست و جوی گوگل ” ، برخی از خطاهای مربوط به نسخه موبایل سایت خود را شناسایی کنیم و در جهت بهینه سازی سایت برای موبایل ، از آنها استفاده کنیم .

سرعت بارگذاری صفحات

بهینه سازی سایت برای موبایل ابزار Page Speed

یکی از مباحث مهم در زمینه بهینه سازی سایت برای موبایل ، Page Speed یا سرعت بارگذازی صفحه می باشد . سرعت بارگذاری صفحه در تمامی دستگاه ها ، اهمیت زیادی را دارا می باشد . ولی در دستگاه های موبایلی ، این اهمیت بیشتر می باشد زیرا کاربران در خارج از منزل یا محل کارشان ، به دنبال پاسخ سریع هستند . صفحه ای که ممکن است داخل یک شبکه WiFi با سرعت بسیار بالا ، بارگذاری شود ، ممکن است روی شبکه های موبایل ، خیلی سریع باز نشود . درست است که سرویس ۴G ، باعث ایجاد پیشرفت هایی در این زمینه شده است ولی پوشش آن حداقل در ایران خیلی مناسب نیست و نمیتوان روی آن حساب زیادی کرد .

راه های متعددی برای بهبود سرعت بارگذاری صفحات وجود دارد که باز هم در این زمینه ، گوگل به کمک ما آمده است و ابزارهای بررسی Page Speed را در اختیار ما قرار داده است . این ابزار به ما کمک میکند تا متوجه شویم که سرعت بارگذاری سایتمان در موبایل چقدر است و همچنین این امکان را به ما میدهد تا مشکلات نسخه موبایل خود را متوجه شویم و اقداماتی در جهت رفع این مشکلات انجام دهیم .

قابلیت Page Speed Insight گوگل هم اکنون با قابلیت Mobile-Friendly Test ادغام شده است و شما میتوانید از این لینک به آنها دسترسی داشته باشید . همچنین ابزاری مشابه آن نیز با ظاهری بهتر و قابلیت کاربری راحت تر ، از این لینک قابل دسترسی می باشد .

برای اینکه به شما نشان دهم نحوه استفاده از این ابزارها چگونه است ، من از یک مجموعه B2C محلی به نام Vinyl to Digital اجازه گرفته ام تا آنها را به عنوان موضوع تحقیق ، در نظر بگیریم . وقتی من آدرس سایت آنها را در ابزار گوگل به آدرس testmysite.withgoogle.com وارد کردم ، با خروجی زیر مواجه شدم :

ما در عکس فوق میتوانیم چند توصیه گوگل برای بهبود سرعت سایت خود را مشاهده کنیم و از نظر فنی ، اصلاحاتی روی سایت انجام دهیم :

این یک سایت با سیستم مدیریت محتوای وردپرس است و انجام کارهای بالا برای این سیستم بسیار راحت است . حتی افزونه هایی وجود دارد که میتواند این کارها را بدون نیاز به هیچ گونه دانش فنی ، انجام دهد . همچنین ما میتوانیم در سرویس آنالیز گوگل ( Google Analytics ) و در بخش Behavior > Site Speed گزارش هایی در مورد زمان بارگذاری سایت ، به دست آوریم و از آنها در جهت بهینه سازی سایت برای موبایل استفاده کنیم .

در عکس فوق ما میتوانیم ببینیم که زمان میانگین برای بارگذاری سایت ، حدود ۴ ثانیه است در صورتی که مقدار ایده آل آن باید حدود ۲ ثانیه و حداکثر ۳ ثانیه باشد . همچنین ما میتوانیم ببینیم که مدت زمان پاسخ دادن سرور به درخواست حدود ۲ ثانیه می باشد . با خرید هاست از یک شرکت معتبر که سرعت مناسبی داشته باشد و انجام تغییراتی که در بالا به آنها اشاره کردیم ، میتوانیم زمان مورد نیاز برای بارگذاری سایت را به حدود ۲ ثانیه برسانیم .

یکی از نکات مهم در بهینه سازی سایت برای موبایل ، استفاده از یک شرکت میزبانی با کیفیت بالا می باشد . چیتاهاست یکی از معتبر ترین مجموعه های کشور در زمینه هاستینگ می باشد . برای خرید هاست با کیفیت و پر سرعت ، با ما تماس بگیرید .

بهترین شرایط ممکن برای شما فراهم شده است . شما میتوانید زمان بارگذاری سایت خودتان را متوجه شوید و نقاط ضعف سایت خودتان را بشناسید و در جهت رفع آنها ، قدم بردارید . شاید نیاز باشد برای رسیدن به شرایط ایده آل ، سیستم مدیریت محتوای خود را ویرایش کنید یا روش کاری خودتان را عوض کنید . ولی میتوانید مطمئن باشید که با ۲۰ درصد تلاش ، میتوانید ۸۰ درصد شرایط سایت خودتان را بهبود ببخشید .

ما نمیتوانیم بحث سرعت بارگذاری در موبایل را مطرح کنیم ولی به قابلیت AMP ( صفحات موبایلی شتابدار ) اشاره نکنیم . این قابلیت باعث میشود تا حتی سایت های کند نیز ، در اکثر دستگاه ها ، با سرعت بسیار بالا ، بارگذاری شوند . اگر سرعت بارگذاری سایت شما بالا باشد ، هم کاربران راضی خواهند بود و هم موتورهای جست و جو .

برخی از منابعی که میتوانید از آنها برای افزایش سرعت صفحات خود ، بهره ببرید :

ما در مجموعه چیتاسافت ، برای طراحی سایت ، تمامی نکات مورد نیاز جهت بهینه سازی سایت برای موبایل را انجام میدهیم . برای دریافت مشاوره در این زمینه ، با ما تماس بگیرید .

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

تازه های طراحی سایت

بهینه سازی وبسایت

دانستی های سایت