معرفی چهار مورد از ارکان داشتن یک استراتژی سئوی موفق ( بخش اول )

 • توسط علی دربان
 • یکشنبه , ۱۴ آبان ۱۳۹۶
 • 199 بازدید
 • 0
ارکان داشتن یک استراتژی سئوی موفق بخش اول

بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو ( سئو ) ممکن است برای شما بسیار پیچیده به نظر برسد و شاید در نگاه اول احساس کنید که نتوانید به خوبی سایت خود را در این زمینه مدیریت کنید . ما در این مقاله قصد داریم تا غول سئو را برای شما ، به چهار دسته کوچک تقسیم کنیم تا بتوانیم با رعایت ارکان سئو ، به یک استراتژی سئوی موفق دست یابیم . تنها در این شرایط خواهد بود که اهداف تجارت و بازاریابی مجموعه شما ، به درستی محقق میشود .

ارکان داشتن یک استراتژی سئوی موفق بخش اول

گاهی اوقات افرادی را میبینم که با نا امیدی تمام به من میگویند که مبحث سئو واقعا برای آنها مبهم و پیچیده است و اصلا متوجه آن نمیشوند . من به آن ها حق میدهم زیرا بعضی وقت ها مباحث مربوط به سئو بسیار پیچیده و سخت میشود . علت این امر آن است که ما دقیقا نمیدانیم که در یک استراتژی سئوی موفق ، چند فاکتور اساسی دخالت دارند . ممکن است برای داشتن یک استراتژی سئوی موفق ، لازم شود تا ده ها یا صدها نکته را در هنگام بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو ، رعایت کنیم .

اگر شما یک جست و جوی سریع را انجام دهید و عبارت ” SEO Ranking Factors ” را جست و جو کنید تا بتوانید فاکتور های رتبه دهی در سئو را مشاهده کنید ، به هزاران سایت مختلف برخورد میکنید که عوامل موثر در سئو را از دیدگاه خودشان بررسی کرده اند . باید قبول کنیم که حجم اطلاعات موجود در اینترنت ، در زمینه بهینه سازی سایت ، بسیار زیاد می باشد . در حالی که صدها متغییر برای تعیین رتبه سایت شما در موتورهای جست و جو دخالت دارند ، شما نمیتوانید دقیقا مشخص کنید که کدام یک از این عوامل ، موثر ترین عامل است و باید مباحث مرتبط با سئو را با حدس و گمان جلو ببرید .

شما باید این نکته را بدانید که تمامی فاکتور های گوگل برای رتبه دادن به سایت ها ، شامل سایت شما و نوع تجارت شما نمیشود . تشخیص این مورد که کدام یک از فاکتور ها برای شما موثر است ، بر عهده شما می باشد و با تجربه کردن عوامل زمینه ساز ، میتوانیم به آنها پی ببریم .

نکته ای که قصد دارم بیان کنم این است که شما نباید در قوانین موجود برای الگوریتم گوگل گم شوید . اطلاعات بسیار زیادی در اینترنت وجود دارد که سعی میکنند تا زمینه های دریافت رتبه در سئو را به شما آموزش دهند ، اما در آخر هیچکدام از نویسنده های این مقالات ، مطمئن نیستند که رتبه سایت چگونه مشخص میشود و این را فقط خود گوگل خواهد داست . شما ممکن است وقت بسیار زیادی را برای بررسی همه اطلاعات موجود در سئو ، در نظر بگیرید ولی در آخر ، سود بسیار کمی را از این کار به دست آورید .

در این مقاله من قصد دارم تا چهار مورد از ارکان داشتن یک استراتژی سئوی موفق را به شما آموزش دهم و شما نیز باید تمرکز خود را روی این چهار مورد ، متمرکز کنید . وقتی به سئو یک نگاه استراتژیک داشته باشید ، مباحث درون آن بسیار راحت تر و شیرین تر به نظر خواهد رسید .

چهار مورد از ارکان داشتن یک استراتژی سئوی موفق

صاحبان سایت های اینترنتی معمولا نیاز دارند تا زمینه های زیادی را برای بهبود سئوی خود در نظر بگیرند اما چهار مورد از مهمترین زمینه ها ، عبارتند از :

 1. بخش فنی سئو ( Technical SEO ) : در این بخش شما باید به این نکته توجه کنید که محتوای شما ، چگونه توسط موتورهای جست و جو بررسی و فهرست میشوند . در این بخش شما باید تمام موانع موجود در سر راه ربات های گوگل را حذف کنید و مطمئن شوید که دسترسی سایت شما برای این ربات ها ، بدون مشکل باشد .
 2. محتوا و مطالب : محتوای موجود در سایت شما باید از کیفیت فوق العاده ای برخوردار باشد و سعی کند که جوابگوی نیاز های کاربران باشد . محتوای شما باید نهایت ارتباط را با زمینه کاری شما داشته باشد .
 3. سئوی داخلی سایت : در این بخش از سئو ، شما باید به بررسی و بهینه سازی محتوا و کدهای HTML سایت خود بپردازید . برای مثال استفاده از توضیحات متا ، کلمه کلیدی اصلی ، تگ های H1 و H2 و استفاده از برچسب های مناسب ، در این بخش قرار دارند .
 4. سئوی خارجی سایت :  در این زمینه ، شما باید برای سایت خودتان از روش های مختلف به کسب اعتبار بپردازید . تبلیغات در شبکه های اجتماعی و دریافت بکلینک از سایت های اثرگذار ، از نمونه های بارز سئوی خارجی سایت می باشد .

درست است که هر یک از این زمینه ها دارای پیچیدگی های خودش می باشد و حتی برخی از اوقات با سایر زمینه ها ایجاد تداخل میکند اما اگر شما بتوانید نقاط قوت و ضعیف خود را در مواجهه با این زمینه ها مشخص کنید ، میتوانید نهایت استفاده را از مفاهیم بیان شده در مورد آنها ، ببرید .

۱ – بخش فنی سئو

بخش فنی سئو ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد ولی مفهوم ساده آن در واقع این است که موتورهای جست و جو این توانایی را داشته باشند که به راحتی سایت شما را بررسی کنند و محتوای شما را بخوانند . بسیاری از کارهای مربوط به این بخش ، توسط سیستم مدیریت محتوا ( Content Management System ) که شما استفاده میکنید ، مدیریت میشود . شما میتوانید از ابزارهایی مانند Screaming Frog و Deep Crawl نیز استفاده کنید تا بتوانید سایت خود را بررسی کنید و مشکلات فنی مربوط به آن را شناسایی کنید .

اصلی ترین بخش هایی که در زمینه فنی سئو باید به آنها توجه کنید ، عبارتند از :

 • قابل بررسی بودن سایت برای موتورهای جست و جو : شما باید مطمئن شوید که موتورهای جست و جو و در واقع ربات های خزنده آنها ، این قابلیت را داشته باشند که سایت شما را بررسی کنند . برای داشتن یک استراتژی سئوی موفق ، گوگل ابتدا باید بتواند به سایت شما دسترسی داشته باشد .
 • قابل فهرست بودن سایت : شما باید برای موتورهای جست و جو از طریق فایل robots.txt یا تگ های noindex ، مشخص کنید که چه مطالبی را میتوانند فهرست کنند و باید از چه بخش هایی صرف نظر کنند .
 • داشتن نسخه مناسب موبایل : یکی از بخش های سئو که در آینده بیشتر به آن توجه خواهد شد ، سازگاری وب سایت شما با دستگاه های موبایلی می باشد . زمانی که فهرست های موبایل محور وارد معادلات شوند ، اهمیت این مورد بسیار زیاد خواهد شد .
 • سرعت بارگذاری صفحات : کاربران و موتورهای جست و جو ، دوست دارند که خیلی سریع محتوای شما را ببینند . بنابراین یکی از ارکان داشتن استراتژی سئوی موفق ، داشتن یک وب سایت با سرعت بارگذاری سریع می باشد .
 • فناوری های روی سایت : برخی از فناوری ها مانند جاوا و فلش برای موتورهای جست و جو دردسر ساز هستند . ترجیحا از این موارد دوری کنید و از سیستم های مدیریت محتوای خوب ، روی سایت خودتان استفاده کنید .
 • سلسله بندی مطالب سایت : این نکته بسیار اهمیت دارد که ساختار سایت شما چگونه باشد . شما باید سلسله مراتب سایت خود را به خوبی به موتورهای جست و جو معرفی کنید تا آنها بتوانند اهمیت محتوای شما را بهتر متوجه شوند .

اگر شما دارای یک تجارت کوچک و محدود هستید ، با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا همانند وردپرس ، میتوانید بخش اعظمی از مباحث مربوط به بخش فنی سئو را انجام دهید و آنها را از لیست بررسی خود حذف کنید . برای مثال دسته بندی ها و ساختار آدرس های اینترنتی را با استفاده از تنظیمات وردپرس میتوانید به راحتی انجام دهید و سلسله مراتب محتوای خود را برای موتورهای جست و جو مشخص کنید .

اگر شما دارای یک تجارت بزرگ با مخاطبان بی شمار می باشید ، این جا است که بخش فنی سئو بیشتر از گذشته برای شما دارای اهمیت خواهد شد . علت این امر آن است که وب سایت های بزرگ معمولا دارای میلیون ها صفحه می باشند و وجود یک مشکل در کدنویسی ، میتواند باعث شود که این میلیون ها صفحه ، از دسترس موتورهای جست و جو خارج شوند . برای مثال فرض کنید اشتباها در بخش Head کدهای HTML سایت خود از تگ های noindex استفاده کرده باشید ، در این جا هیچ یک از مطالب شما در گوگل فهرست نخواهد شد .

پس همانطور که میبینید اهمیت طراحی سایت در بخش فنی سئو ، غیر قابل انکار است و یکی از ارکان داشتن استراتژی سئوی موفق می باشد . در واقع بخش اعظم آنچه که ما از آن به عنوان بخش فنی سئو یاد میکنیم ، در واقع بخشی از کارهایی است که در زمان طراحی سایت و برنامه نویسی آن باید انجام شود . نکته کلیدی در این بحث اینجا است که شما باید مطمئن شوید که طراح وب سایت شما ، از ارتباط طراحی سایت با سئو ، دانش کافی را داشته باشد . همچنین بداند که بهینه سازی سایت برای موبایل ، از نکات مهم در برنده شدن نکات سئو می باشد .

اگر شما نیاز به سایتی دارید که تمامی مباحث سئو در آن رعایت شده باشد ، میتوانید همین حالا با کارشناسان ما در چیتاسافت تماس بگیرید تا به درستی شما را راهنمایی کنیم .


مقاله های پیشنهادی برای مطالعه همزمان با این مقاله

هر آنچه که نیاز است از ارتباط طراحی سایت با سئو بدانید .

بهینه سازی سایت برای موبایل ، رقابتی مهم برای کسب رتبه .


این مقاله ادامه خواهد داشت . منتظر ادامه این مقاله باشید …

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

تازه های طراحی سایت

بهینه سازی وبسایت

دانستی های سایت