مشکلاتی که ممکن است در زمان استفاده از تگ معیار Canonical رخ دهد ( بخش دوم )

  • توسط علی دربان
  • جمعه , ۵ آبان ۱۳۹۶
  • 164 بازدید
  • 0
سر درد ناشی از استفاده نادرست تگ معیار Canonical بخش دوم

در بخش اول این مقاله ، ما به بررسی برخی از مشکلاتی که میتواند در رابطه با تگ معیار Canonical رخ دهد پرداختیم و دانستیم که از تگ Canonical ، فقط باید در بخش Head از کدهای HTML استفاده کنیم ، زیرا در غیر اینصورت توسط موتورهای جست و جو ، نادیده گرفته خواهند شد . همچنین بررسی کردیم و متوجه شدیم که نباید در دو صفحه مشابه به هم ، از تگ های معیار متفاوت استفاده کنیم زیرا باعث میشود که هر دو آنها به عنوان نسخه اصلی به گوگل معرفی شوند و قدرت لینک و سیگنال های شبکه های اجتماعی ، میان آنها تقسیم شود . در این مقاله قصد داریم تا به سایر مشکلات استفاده نادرست از تگ های Canonical بپردازیم .

سر درد ناشی از استفاده نادرست تگ معیار Canonical بخش دوم

فراموش کردن استفاده از تگ معیار به صورت کلی یا استفاده نادرست از این تگ

اگر بخواهم یک جست و جوی سریع انجام بدهم ، عبارت ” sams club tires ” را انتخاب میکنم . بعد از جست و جوی این عبارت ، شما هم نسخه دسکتاپ سایت samsclub.com را مشاهده میکنید ، هم نسخه موبایل آن را خواهید دید . مشکل این سایت از آنجا ناشی میشود که نسخه موبایل این سایت به آدرس m.samsclub.com/tires ، اصلا از تگ معیار Canonical استفاده نکرده است و این کار به تمام نسخه های این صفحه اجازه داده است که در صفحه نتایج جست و جو ، ظاهر شوند .

حتی اگر صفحه فهرست شده موبایل یعنی صفحه .m هم از تگ های معیار استفاده میکرد ، بعید میدانستم که در آن زمان نیز ، آنها به درستی کار کنند . نسخه دسکتاپ سایت ، مرجع دیگری را به عنوان نسخه جایگزین معرفی کرده است که از آن برای نمایش در صفحات موبایل استفاده میشود . این نسخه alternate لینک https://m.samsclub.com/cat/tire-search/1056 می باشد . وقتی که این لینک باز میشود ، به لینک مقصد یعنی https://m.samsclub.com/tires یک ریدیرکت ۳۰۲ زده میشود که در صفحه نتایج بالا ، نشان داده شده است .

عدم تطابق نسخه های جایگزین ، یکی از مشکلات اساسی در سایت آنها می باشد و آدرس نسخه موبایل آنها یعنی m.samsclub.com در بسیازی از نتایج جست و جوی دسکتاپ نیز ، نمایش داده می شود . این اتفاق به این دلیل رخ میدهد که آنها نتوانسته اند رابطه میان این صفحات را ، به درستی به موتورهای جست و جو نشان دهند . اگر شما نتوانید ارتباط میان نسخه های موبایلی و دسکتاپ سایت خودتان را به درستی به موتورهای جست و جو نشان دهید ، آنها هر یک از این دو را به عنوان یک آدرس سوا در نظر میگیرند .

هر دو آنها میتوانند در این حالت در نتایج جست و جو ظاهر شوند و یک نوع رقابت بی مورد بین آنها ایجاد میشود . قدرت لینک ها و سیگنال های شبکه های اجتماعی میان این دو تقسیم میشود و باعث میشود که هیچ کدام از آنها نتوانند به رتبه ای که استحقاقش را دارند ، دست پیدا کنند .

وقتی که من نگارش این مقاله را آغاز کردم ، متوجه مشکلات دیگری هم در این سایت شدم . برای مثال مشکلاتی در زمینه استفاده از تگ معیار وجود داشت که مربوط به سرور توسعه ( Dev Server ) آنها میشد . سایت samsclub.com از یک زیر دامنه برای توسعه خدمات خودش استفاده میکرد که برخی اوقات آدرس این زیر دامنه به عنوان آدرس Canonical در نظر گرفته می شد . این زیر دامنه آدرس prod-i.samsclub.com را دارا بود .

حتی این صفحات که ماهیت آزمایشی داشتند ، گاهی اوقات در نتایج موتورهای جست و جو فهرست میشدند و نسخه انتخابی گوگل برای نمایش مطالب بودند . همانطور که قبلا هم گفتیم ، اگر شما خودتان نتوانید نسخه پیشنهادی را به درستی به گوگل ارائه کنید ، آنها خودشان یک نسخه را انتخاب میکنند که گاهی اوقات ممکن است انتخاب آنها ، باعث صدمه رسیدن به سایت شما و سئوی آن شود .

به نظر میرسد که اخیرا آنها این مشکل را حل کرده اند زیرا حالا آدرس prod-i.samsclub.com به آدرس www.samsclub.com ریدیرکت میشود . اما همچنان برخی از صفحات آنها داخل نتایج جست و جو دیده میشود و نسخه های Cache شده ، هنوز هم تگ معیار اشتباهی را نشان میدهند . اگر شما میخواهید که از نسخه های آزمایشی برای برخی تغییرات استفاده کنید ، توصیه میکنیم که نوعی سیستم رمزنگاری روی آن بگذارید یا طوری عمل کنید که موتورهای جست و جو ، نتوانند آنها را فهرست کنند . به این صورت مشکلات اینچنینی به وجود نمی آید .

یک فاجعه دیگر این است که شما مطلبی را به یک صفحه جدید انتقال دهید و تگ Canonical را به روز رسانی نکنید یا اینکه تگ Canonical چند صفحه با محتوای مختلف را ، به یک مطلب خاص هدایت کنید . این کار باعث میشود که یک صفحه انتخابی شما ، برای همه آنها نمایش داده شود و دچار افت بازدید ناشی از فهرست نشدن آن صفحات در موتورهای جست و جو شوید .

تگ های معیاری که در آدرس اینترنتی آنها ، از پارامترها استفاده شده است

وقتی شما نسخه های مختلف از یک صفحه را در اختیار دارید ، موارد زیادی وجود دارد که میتواند باعث شود تا از این تگ های Canonical ، به درستی استفاده نکنید . اول باید به این سوال پاسخ دهیم که اگر ما نسخه های مختلف از یک صفحه را داشته باشیم و از تگ Canonical استفاده نکنیم ، چه اتفاقی رخ خواهد داد ؟ حدس زدن جواب این سوال راحت است و تمامی نسخه های مختلف ، در نتایج جست و جوی گوگل ظاهر خواهند شد .

یک سوال جالب تر این خواهد بود که چه اتفاقی می افتد اگر شما یک نسخه موبایلی سوا داشته باشید که از پارامتر ها در آدرس آن استفاده شده است ؟ وقتی شما برای مثال میخواهید یک نسخه موبایل به آدرس .m را به نسخه دسکتاپ متصل کنید ، باید چند کار را انجام دهید . ابتدا باید نسخه جایگزین آن مطلب ( alternate version ) را در نسخه دسکتاپ معرفی کنید و سپس نسخه Canonical مربوط به نسخه دسکتاپ را ، در نسخه موبایلی قرار دهید .

چه اتفاقی رخ میدهد اگر شما فقط از یک لینک برای نسخه موبایل خود استفاده کرده باشید ، ولی آن لینک دارای پارامترهایی مانند ? داخل آدرس خود باشد ؟ این کار باعث پدید آمدن چند آدرس اینترنتی برای یک صفحه میشود و همه آنها نیز فهرست خواهند شد . برای مثال به پارامتر ” علامت سوال ” در نتیجه سوم عکس زیر دقت کنید :

تمامی این سه آدرس اینترنتی ، در واقع متعلق به یک صفحه هستند ولی وجود پارامتر ها در آن باعث شده که گوگل ، آنها را به عنوان سه آدرس مختلف در نظر بگیرد . این کار باعث تقسیم قدرت صفحه بین ۳ آدرس می شود و هیچ کدام از این آدرس ها نمیتوانند به نهایت پتانسیل خودشان برسند .

آیا شما میدانستید که یک ابزار ویژه در ” میز کار جست و جوی گوگل ” وجود دارد که مسئول رسیدگی به وضعیت پارامتر ها در آدرس های اینترنتی می باشد ؟ این نشان میدهد که این موضوع بسیار دارای اهمیت می باشد .

نادیده گرفته شدن تگ معیار توسط موتورهای جست و جو

لطفا توجه کنید که تگ های معیار در واقع یک راهنمایی هستند و موتورهای جست و جو ، هیچ الزامی برای استفاده از آنها ندارند . آنها ایجاد شده اند تا شما بتوانید از مطالب تکراری دوری کنید و در بسیاری از موارد ، از ایجاد مطالب نیمه تکراری نیز مصون بمانید . اگر شما روی یک مطلب از تگ معیاری استفاده کنید که آن تگ معیار ، مربوط به مطلبی با محتوای متفاوت با صفحه مبدا باشد ، احتمالا نادیده گرفته میشود .

این اتفاق خیلی زیاد برای کانال های یوتیوبی که کاربران ایجاد میکنند ، رخ میدهد . برای مثال به لینک زیر دقت کنید :

در برخی از موارد ، سایر سیگنال ها میتواند تاثیر بیشتری از تگ های معیار داشته باشد و باعث شود که گوگل آنها را نادیده بگیرد . مواردی مانند نحوه ثبت آدرس های اینترنتی در نقشه های سایت ، ساختار لینک های داخلی و سایر موارد . همچنین گوگل تمایل زیادی به آدرس های HTTPS دارد . اگر مطلب شما دارای دو آدرس HTTP و HTTPS باشد و شما آدرس HTTP را به عنوان معیار انتخاب کرده باشید ، این احتمال وجود دارد که گوگل ، انتخاب شما را نادیده بگیرد و نسخه HTTPS را انتخاب کند .

تگ های Canonical و سایر تگ ها

تگ معیار زمانی که با سایر تگ ها استفاده شود ، ممکن است مشکلات بسیاری را ایجاد کند . من اعتقاد دارم که شما نباید از تگ های noindex با تگ های معیار استفاده کنید . همچنین باید به هنگام استفاده از تگ های معیار با تگ های hreflang نیز بسیار هوشمندانه عمل کنید زیرا گوگل باید بتواند نسخه های زبانی سایت شما را فهرست کند . زمانی که تگ های معیار با تگ های دیگر کار میکنند ، ممکن است مشکلات زیادی ایجاد شود که باید خیلی به آنها توجه کنید .

تگ های Canonical و Redirect ها

معمولا فکر بدی است که شما از یک آدرس اینترنتی به عنوان تگ معیار استفاده کنید و آن آدرس خودش به یک آدرس دیگر ریدیرکت شود . این کار معمولا باعث ایجاد مشکل میشود و میتواند سیگنال های غلطی را به گوگل ارسال کند . فروشگاه های Amazon یکی از مثال های بارز این قضیه هستند . من صفحه های زیادی را در این سایت دیده ام که خودشان دارای آدرس Canonical هستند ولی این آدرس ها در نهایت به سایت اصلی یعنی amazon.com ریدیرکت میشوند .

تگ های معیار همیشه جالب ترین مشکلات را ایجاد میکنند و ممکن است نیت شما با آن چیزی که در نهایت اتفاق می افتد ، ۱۸۰ درجه تفاوت داشته باشد . من شرط میبندم که آمازون این کار را انجام داده است که قدرت بیشتری را به آدرس اصلی خودش یعنی amazon.com منتقل کند .

نکته مهم این است که شما بدانید که تگ های Canonical بسیار قدرتمند هستند ولی میتوانند به راحتی به صورت نادرست به کار بروند . پس حتما چندین بار سایت خود را چک کنید و مطمئن شوید که مشکلات عجیبی ، برای شما رخ نداده باشد .

تگ های معیار سایت خودتان را بررسی کنید

من مثال های موجود در این مقاله خودم را با یک سرچ ساده گوگل و حذف پارامتر فیلتر آن ، پیدا کرده ام . هیچ کدام از این مثال ها زمان زیادی از من نگرفت و من حتی از ربات ها برای اینکار استفاده نکردم . ولی شما حتما باید از ابزارهای مخصوص این کار بهره ببرید و با استفاده از آنها ، مشکلات سایت خودتان را پیدا کنید . من انتظار دارم که اکثر سایت های مشهور نیز در زمینه تگ های معیار با مشکل مواجه باشند . وقتی سایت های مطرح این مشکلات را دارند ، امکان رخ دادن آنها برای شما نیز بسیار زیاد است .

اگر شما برای طراحی سایت خود نیاز به مجموعه ای دارید که تمام نکات بخش فنی سئو را رعایت کند ، همین حالا با چیتاسافت تماس بگیرید .

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

تازه های طراحی سایت

بهینه سازی وبسایت

دانستی های سایت