معرفی چهار مورد از ارکان داشتن یک استراتژی سئوی موفق ( بخش دوم )

 • توسط علی دربان
 • سه شنبه , ۲۳ آبان ۱۳۹۶
 • 255 بازدید
 • 0
سئوی داخلی و استراتژی سئوی موفق

در بخش اول این مقاله ، ما به معرفی بخش فنی سئو پرداختیم و بیان کردیم که رعایت نکات مربوط به این بخش ، یکی از ارکان مهم برای داشتن استراتژی سئوی موفق می باشد . در بخش فنی سئو ، برای ما مهم بود که سایت برای ربات های گوگل در دسترس باشد ، سرعت بارگذاری صفحات مناسب باشد و ساختار سایت یک ساختار دارای سلسله مراتب باشد . در ادامه این مقاله قصد داریم تا سایر عوامل موثر در داشتن یک استراتژی سئوی موفق را نیز به شما معرفی کنیم .

سئوی داخلی و استراتژی سئوی موفق

۲ – رعایت نکات بهینه سازی در بخش سئوی داخلی سایت برای داشتن استراتژی سئوی موفق

بهینه سازی برای موتورهای جست و جو ( سئو ) معمولا به صورت یک مفهوم کلی بیان میشود ولی رعایت آن در تک تک اجزای یک سایت ، میتواند منجر به داشتن یک استراتژی سئوی موفق شود . لذا وب سایت شما باید به صورت کلی برای موتورهای جست و جو بهینه سازی شود اما همزمان ، تک تک صفحات سایت شما نیز باید بر اساس مبانی سئو ایجاد شده باشند . در اینجا بخش فنی سئو که در مقاله قبلی توضیح دادیم ، با سئوی داخلی سایت هم پوشانی میکند .

شما باید برای سایت خودتان یک ساختار منظم و سلسله مراتبی قابل فهم در نظر بگیرید تا موتورهای جست و جو بتوانند سطح اهمیت هر مطلب یا لینک را در سایت شما ، متوجه شوند . برای مثال مطالبی که روی صفحه اصلی قرار میگیرند ، از نظر گوگل مهم تر از مطالبی هستند که در صفحات جانبی حضور دارند .

استراتژی سئوی موفق

استراتژی سئوی موفق

ما فرض را بر این میگیریم که شما هم اکنون دارای یک سایت با ساختاری مناسب و منظم هستید ، در این شرایط اعمال بهینه سازی های مربوط به سئوی داخلی ، بسیار سر راست و راحت می باشد . زمینه های کلیدی ای که باید به آنها توجه کنید ، عبارتند از :

 • تحقیقات کامل در زمینه کلمه کلیدی : شما باید ابتدا زبان مخاطبانی که قصد دارید به آنها خدمات ارائه دهید را مشخص کنید . سپس تحقیق کنید که در زمینه فعالیت شما ، کدام یک از کلمات کلیدی توسط کاربران جست و جو میشود . همیشه در ابتدا سعی نکنید به سراغ کلمات کلیدی پر رقابت بروید . برای مثال اگر سایت شما در زمینه ” طراحی سایت ” فعالیت دارد ، ممکن است در ابتدا بسیار سخت باشد که برای این کلمه دارای رتبه مناسب در گوگل شوید اما میتوانید با گسترش کلمات کلیدی ، شانس بهتری را داشته باشید . برای مثال دریافت رتبه برای کلمه کلیدی ” طراحی سایت جوملا ” راحت تر از دریافت رتبه برای کلمه ” طراحی سایت ” می باشد .
 • استفاده از آدرس های اینترنتی واضح : آدرس های اینترنتی شما باید ساده باشند و بتوانند موضوع محتوای شما را در نگاه اول به مخاطب منتقل کنند . استفاده از آدرس های طولانی و پیچیده میتواند باعث سردرگمی کاربر و موتورهای جست و جو شود .
 • عناوین صفحات : بعضا مشاهده میشود که برخی افراد سعی دارند تا هر طوری که شده از کلمات کلیدی درون عنوان خود استفاده کنند . این اتفاق حتی زمانی رخ میدهد که وجود آن کلمه کلیدی در درون عنوان مطلب ، باعث به هم خوردن ساختار عنوان میشود . شما باید در صورتی که امکانش فراهم بود ، به صورت طبیعی از کلمات کلیدی در عناوین صفحات استفاده کنید .
 • توضیحات متا : شما باید با توضیحات متا طوری رفتار کنید که انگار متن تبلیغ شما هستند . باید در این بخش از نهایت امکانات خود برای ترغیب کاربر استفاده کنید . توضیحات متا یکی از معدود مباحثی است که گوگل نظر شما را کامل قبول میکند و باید از آن استفاده کنید تا بهترین تاثیر را بر روی مخاطب بگذارید .
 • بهینه سازی محتوای سایت برای موتورهای جست و جو : هر چقدر از اهمیت تولید محتوای با کیفیت برای شما بگوییم ، باز هم کم می باشد و نمیتوانیم حق مطلب را ادا کنیم . شما باید مقالات خود را با هدف رفع نیاز کاربران منتشر کنید و بهینه سازی آن ها را به صورت طبیعی انجام دهید . برای مثال یکی از راه های بهینه سازی مطالب ، استفاده از کلمه کلیدی به صورت عادی در تیتر ها و خود متن می باشد . اگر در استفاده از آنها زیاده روی کنید ( روش غیر طبیعی ) ، ممکن است به دلیل Keyword Stuffing که در مقالات قبلی توضیح دادیم ، جریمه شوید .
 • فراهم کردن تجربه کاربری مناسب : ما در مقالات گذشته به برخی از عوامل موثر در زمینه بهبود تجربه کاربری پرداختیم . یکی از این موارد ، بهینه سازی سایت برای موبایل بود . سایت شما باید به گونه ای باشد که کاربران شما را خسته نکند و آنها از کار با سایت شما لذت ببرند . به این شکل شما میتوانید مطمئن باشید که کاربری که برای اولین بار به سایت شما وارد میشود ، باز هم به آن مراجعه خواهد کرد . این مورد یکی از ارکان مهم در داشتن استراتژی سئوی موفق می باشد .
 • کاربر را در تمامی مراحل ، راهنمایی کنید : شما باید تدابیری را بیاندیشید که کاربر درون سایت شما سردرگم نباشد و دقیقا بداند که در هر لحظه باید چه کاری را انجام بدهد . شاید این مورد به صورت مستقیم یکی از ارکان داشتن استراتژی سئوی موفق نباشد اما میتواند باعث افزایش نرخ تبدیل شود و از این طریق به شما کمک کند .

وقتی که شما در حال بهینه سازی سایت خود هستید ، باید مشتریان خود را در نظر بگیرید . اگر شما صاحب یکی از مشاغل محلی هستید ، آن زمان باید نکات مهم در زمینه سئوی محلی ( Local SEO ) را رعایت کنید که در مقالات آینده بیشتر به آن خواهیم پرداخت . در چنین شرایطی آدرس و موقعیت مکانی شما بسیار اهمیت پیدا میکند و شما باید به آن ها بیشتر توجه کنید .

وقتی که شما مباحث مربوط به سئوی فنی سایت را به خوبی انجام داده باشید ، کار شما در بخش داخلی سئو بسیار راحت تر خواهد بود . شما میتوانید از ابزارهایی مانند Screaming Frog استفاده کنید تا سایت خود را بررسی کنید و نقاط ضعف آن را پیدا کنید و آنها را اصلاح کنید .

۳ – سئوی خارجی سایت و ساختن اعتبار

استراتژی سئوی موفق

استراتژی سئوی موفق

سئو دارای بخش های مختلفی می باشد اما همه مباحث آن در خدمت یک هدف کلی هستند و آن هدف ، ساخت اعتبار برای سایت می باشد . وقتی که به زمینه ساخت اعتبار برای سایت نگاه میکنیم ، متوجه میشویم که لینک ها نقش مهمی را در این زمینه ایفا میکنند و ساختن لینک و استراتژی های مربوط به آن ، یکی از ارکان داشتن استراتژی سئوی موفق می باشد . از ابتدای ظهور مبحث سئو تا به امروز ، لینک ها همیشه یکی از اجزای اساسی سئو بوده اند .

علت این امر آن بوده است که موتورهای جست و جو توجه ویژه ای به لینک ها دارند و از آنها برای مشخص کردن رتبه طبیعی سایت ها در نتایج موتورهای جست و جو استفاده میکنند . همه ما میدانیم که بحث بکلینک ها یکی از سخت ترین موضوعات مربوط به سئو است و کار دشواری است که آن را درست انجام بدهیم .

خیلی مهم است که شما قبل از شروع هر کاری ، بتوانید فلسفه ساخت بکلینک خود را تعیین کنید . در زمینه ساخت بکلینک هیچ حد وسطی وجود ندارد . شما یا آن را به درستی انجام میدهید و پیشرفت میکنید یا آن را غلط انجام میدهید و ممکن است توسط گوگل جریمه شوید . مبحث ساخت لینک ها یک بحث عمیق است که ما نمیتوانیم آن را کامل در این مقاله بررسی کنیم و فقط میتوانیم به شما بگوییم که اگر بتوانید استراتژی خود را در مواجهه با لینک ها به درستی مشخص کنید ، میتوانید در رقابت با سایر رقبای خود بسیار جلوتر باشید .

بهترین جلمه ای که من تا به حال در توصیف ساخت بکلینک ها دیده ام ، این جمله از ” اریک وارد ” بوده است : ” شما فقط باید آن چیزهایی را به هم پیوند بزنید که نیازمند پیوند باشند ” .

زیبایی این فلسفه به سادگی آن می باشد و کاملا خط بطلانی بر روی فلسفه ” هر چه بیشتر ، بهتر ” می کشد . شما باید تنها لینک هایی را دریافت کنید که منبع آن لینک ها با سایت شما دارای ارتباط باشد . معمولا مفهوم این جمله آن خواهد بود که علاوه بر استفاده از روش های ساخت بکلینکی که هم اکنون از آنها استفاده میکنیم ، ما باید محتوایی را تولید کنیم که لیافت دریافت لینک را داشته باشد . اگر بخواهم خلاصه و ساده بگویم ، شما باید در جایی از لینک ها استفاده کنید که معقول باشد ! به همین راحتی .

ویکی پدیا میلیون ها بکلینک دارد اما من مطمئن هستم که هیچ کدام از این لینک ها توسط خود آنها ساخته نشده است زیرا آنها محتوای مفیدی را تولید میکنند که لیاقت لینک شدن را دارند و خود کاربران آنها ، بدون هیچ چشم داشتی اینکار را انجام میدهند . این ها لینک های حقیقی و مفید هستند که میتوانند باعث افزایش اعتبار صفحات لینک شده شوند . این نوع بکلینک ها که از تولید محتوای مفید حاصل میشوند ، باید استخوان اصلی استراتژی سئوی موفق شما را تشکیل دهند . درست است که مفهوم این کار در نظر گرفتن زمان و هزینه برای تولید محتوای با کیفیت است ، اما اگر موفق به انجام این کار شوید ، نصف راه موفقیت را پیموده اید .

پس در زمینه سئوی خارجی باید به دو نکته زیر توجه ویژه ای داشته باشید :

 1. ساخت بکلینک هایی که معقول باشند و صرفا جهت فریب موتورهای جست و جو نباشند .
 2. تولید محتوایی که لیاقت دریافت لینک از سایت های دیگر را داشته باشد .

این مقاله ادامه خواهد داشت . منتظر ادامه این مقاله باشید …

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

تازه های طراحی سایت

بهینه سازی وبسایت

دانستی های سایت